50 lat Klubu Sportowego Grom Miedźno uczczono uroczystą galą
autor: Wojtika | data: 2022-11-14 23:40:51

W obecności znamienitych gości, 11 listopada br. w Centrum Przyjęć Okolicznościowych „Agia” miała miejsce uroczysta gala z okazji jubileuszu 50 – lecia nieprzerwanej działalności Klubu Sportowego Grom Miedźno.Uroczystą galę rozpoczął Prezes klubu, Wojciech Kowalik, który przywitał zgromadzonych gości. A znamienitych gości tego dnia nie brakowało. Gościliśmy Wójta Gminy Miedźno, Piotra Derejczyka, Wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej a zarazem Prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej,  Henryka Kulę. Władze samorządowe reprezentowali również: Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Jarosław Szczęsny, Starosta Kłobucki, Henryk Kiepura, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu a jednocześnie Prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, Mieczysław Szewczyk, Wójt Gminy Popów, Jan Kowalik, Przewodniczący Rady Gminy Miedźno, Zdzisław Bęben, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy, Dorota Miśkiewicz. Nie zabrakło Wiceprezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej a jednocześnie Prezesa Podokręgu Częstochowa, Artura Szymczyka oraz Wiceprezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Jarosława Brysia. Radę Wojewódzką Zrzeszenia LZS w Katowicach reprezentował członek Zarządu a jednocześnie Przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS w Kłobucku, Grzegorz Garbaciak wraz ze Stanisławem Wrzesińskim.

Obecni byli przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji i instytucji działających na terenie gminy Miedźno oraz reprezentanci zaprzyjaźnionych i sąsiednich klubów sportowych a także przedstawiciele sponsorów i partnerów klubu.

Mieliśmy przyjemność gościć wnuczkę założyciela klubu, Ludwika Bodziachowskiego, Zuzannę Bodziachowską – Kluza wraz z mężem.

Niezwykle serdecznie Prezes klubu powitał tych wszystkich, którzy tworzyli i nadal tworzą historię klubu, prezesów, członków zarządów, trenerów oraz zawodników.

Ceremoniał powitań zwieńczyła symboliczna minuta ciszy poświęcona wszystkim tym działaczom, zawodnikom, kibicom i sympatykom, których już nie ma wśród nas.

W okolicznościowym przemówieniu, Prezes klubu, Wojciech Kowalik podkreślił, że klub działa w lokalnej społeczności i dla lokalnej społeczności. Działalność klubu w ciągu 50 lat nie była zawsze usłana różami ale zaangażowanie oddanych działaczy i zawodników pozwoliło przezwyciężyć kryzysy.

- „50 lat funkcjonowania klubu to nie tylko historia klubu, to historia wielu ludzi, pokoleń ludzi. Lokalny charakter klubu powoduje, że dziś mamy w klubie wnuków i wnuczki pierwszych zawodników klubu. Rodowe klany od samego początku biegały po boiskach Kołaczkowic Dużych i Miedźna. Nie można tutaj nie wspomnieć o braterskich rodach Lisów, Janasów, Bochenków, Janików, Jagiełów, Słoninów, Jędrysiaków, Galów, Gierichów. Na boisku spotykali się i spotkać możemy kuzynów, szwagrów, sąsiadów a wszystko to pod jednym szyldem – Grom Miedźno.” – podkreślał wręcz rodzinny i lokalny charakter klubu obecny sternik Gromu.

Nie zabrakło krótkiego przedstawienia historii klubu i wyszczególnienia osób działających w pierwszym zarządzie klubu oraz pierwszych zawodników, którzy reprezentowali zespół w ligowych rozgrywkach a następnie wymienienia tych osób, które brały na swoje barki największą odpowiedzialność za prowadzenie klubu. W dotychczasowej historii klubu na czele poszczególnych Zarządów klubu stało 13 prezesów wśród których byli: Ludwik Bodziachowski, Robert Lis, Tadeusz Krupiński, Grzegorz Sulowski, Sławomir Jagieła, Marek Noga, Marian Wolny, Ranko Saczek, Dariusz Bernat, Łukasz Konieczny, Marek Szczypior, Andrzej Murawski i Wojciech Kowalik.

Warto wspomnieć pierwszy Zarząd klubu, którego wybór w dniu 26 marca 1972 roku zapoczątkował działalność klubu pod szyldem LZS Miedźno. W skład tego Zarządu wchodzili: Ludwik Bodziachowski – Prezes; Ryszard Warchoł – Wiceprezes; Bogusław Paturej – Skarbnik; Szczepan Mszyca – Członek; Zdzisław Jarzębski – gospodarz.

W pierwszych latach działalności klubu w Miedźnie zawodnikami klubu byli między innymi: Zdzisław Turek (bramkarz), Andrzej Grzeliński (bramkarz, Zawady), Bogusław Paturej (obrońca, pierwszy kapitan zespołu), Ryszard Makles (obrońca), Zdzisław Pełka (pomocnik), Piotr Marchwiński (pomocnik) Andrzej Bodziachowski (pomocnik/napastnik), Jan Janas (pomocnik/napastnik), Władysław Kiepura (napastnik), Janusz Bodziachowski (napastnik) a także Tadeusz Krupiński, Ligęza (rozegrał tylko 2 spotkania, Ostrowy), Władysław Kasprzyk, Ireneusz Kluba, Krawczyk (bramkarz, gracz w przeszłości GKS II Tychy), Zdzisław Jarzębski (bramkarz), Bogdan Mielczarek (obrońca), Eugeniusz Orszulak (pomocnik/napastnik), Kazimierz Michalski, Jan Lis.

- „Wobec wszystkich wymienionych i nie wymienionych z nazwiska osób chylę dziś czoła, wyrażam podziw i składam podziękowania, że dziś możemy się spotkać i wrócić do minionych lat ale nie zapominam o przyszłości, która z wielu względów jest niepewna ale wierzę, że tak jak historia naszego klubu pokazuje przeciwności losu dzięki wspólnocie, pasji, zaangażowaniu są możliwe do przezwyciężenia.” – dziękował wcześniejszej rzeszy działaczy i zawodników Wojciech Kowalik.

Prezes klubu, zaznaczył w swoim wystąpieniu, że Grom Miedźno to jeden z wielu klubów na piłkarskiej mapie kraju ale emocje, które wyzwala są podobne do tych, które serwują nam występy dużych klubów piłkarskich. Podkreślona została bardzo ważna rola klubu w obecnych czasach mająca na celu zapobiegać chorobom cywilizacyjnych, wykluczeniom społecznym, walce z uzależnieniami cywilizacyjnymi ale i poprawiać tężyznę fizyczną i dbać o zdrowy styl życia a także kształtować prawidłowe wzorce wśród dzieci, młodzieży a także dorosłych.

Klubowi działacze dziś nie zapominają nie tylko o aspekcie sportowych ale i sporo wysiłków kierują ku ulepszaniu infrastruktury sportowej.

- „Nie zapominamy o wielkiej roli gminnego samorządu w rozwoju i codziennym funkcjonowaniu klubu. Nie zawsze łatwe jest zrozumienie, że ilość przeznaczonych środków jest mniejsza od zapotrzebowania ale z drugiej strony rozumiemy, że lokalny samorząd ma wiele innych, ważnych kwestii do rozwiązania a bycie samorządowcem w obecnym czasie nie jest łatwe.

Pojawienie się w ostatnim czasie wielu możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych odciąża lokalny samorząd. Jako klub chętnie i z powodzeniem sięgamy po takie wsparcie. Należy jednak pamiętać, że jako społecznicy dysponujemy ograniczonym czasem a przy pozyskiwaniu jakichkolwiek środków należy wykazać się odpowiednimi kompetencjami i wiedzą. Należy złożyć odpowiedni wniosek, zrealizować zadanie i następnie wszystko rozliczyć. Nam się to udaje!” – podkreślał ważną rolę samorządu i pozyskiwanych środków finansowych dla funkcjonowania stowarzyszenia Wojciech Kowalik.

Swoje przemówienie Prezes klubu zakończył słowami: - „50 lata działalności klubu to lata poświęceń, oddania i wielu wyrzeczeń rzeszy zawodników, trenerów i działaczy a także  rodzin i najbliższych tych, którzy tworzyli i tworzą historię klubu. Miłość do sportu, do klubu, oddanie, zaangażowanie i przywiązanie tworzy namiastkę wielkiego sportu w lokalnej społeczności, w naszej małej ojczyźnie!”

W dalszej kolejności uroczystości zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia z życia  klubu w przeciągu 50 lat działalności o której opowiadał Prezes klubu a na zakończenie został wyświetlony film autorstwa Sławomira Jagieły z historycznego sezonu 2014/2015, kiedy to zespół Gromu uzyskał awans do Klasy Okręgowej.

Po przedstawieniu historii klubu przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia i życzenia dla jubilata, które zapoczątkował Wójt Gminy Miedźno, Piotr Derejczyk wraz z Przewodniczącym Rady Gminy, Zdzisławem Bębnem. Wójt Gminy Miedźno, Piotr Derejczyk dziękował za zaangażowanie rzeszy działaczy i życzył dalszych sukcesów dla klubu.

- „Dziękuję ludziom, którzy tworzyli i tworzą historię Gromu, działając dla tej Waszej Małej Ojczyzny. Widzę, że naprawdę łączy Was piłka i z tego bardzo się cieszę. Dziękuję także Panu Wójtowi i władzom samorządowym za pomoc. Do znudzenia będę powtarzał, bo to jest bardzo ważne, że pieniądze wydane na szkolenie dzieci i młodzieży w przyszłości oznaczać będzie mniej ludzi w gabinetach lekarskich. Dofinansowanie sportu najmłodszych jest na pewno tańsze niż ich leczenie w przyszłości. A Tobie Prezesie gratuluję zaangażowania i umiejętności. Mam nadzieję, że jeżeli tak dalej będziesz pracował to masz szansę, przy odpowiednim prowadzeniu drużyn młodzieżowych, wywalczenia kolejnego awansu do klasy okręgowej czego ci bardzo życzę i dziękuję za pracę na rzecz Śląskiego Związku Piłki Nożnej.” – powiedział Henryk Kula, Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Prezes Podokręgu Częstochowa, Artur Szymczyk podziękował w swoim wystąpieniu za szkolenie młodzieży, która dzięki dobremu prowadzeniu w małych ośrodkach piłkarskich może później trafiać do dużych akademii takich jak Skra czy Raków i tam dalej rozwijać się.

Wzruszającym momentem było przemówienie honorowego Prezesa K.S. Grom  Miedźno, Mariana Wolnego, który w imieniu byłych działaczy i zawodników podziękował obecnym władzom klubu a także zasłużonym działaczom klubu pamiątkowymi pucharami.

Nie zabrakło pamiątkowych grawertonów, statuetek, piłek i innych upominków od przedstawicieli pozostałych zaproszonych gości. Za wszystkie życzenia, pamiątki i okazaną sympatię serdecznie dziękujemy.

Kolejnym, ważnym punktem uroczystości było uhonorowanie najbardziej zasłużonych działaczy klubu pamiątkowymi odznaczeniami.

Złote Honorowe Odznaki Śląskiego Związku Piłki Nożnej zostały przyznane: Dariuszowi Bernatowi, Sławomirowi Jagiele, Tadeuszowi Janasowi, Grzegorzowi Kaczmarzykowi, Ireneuszowi Klubie, Wojciechowi Kowalikowi, Robertowi Lisowi, Tomaszowi Lisowi, Janowi Melanowiczowi, Markowi Nodze, Henrykowi Owczarkowi, Ranko Saczkowi, Grzegorzowi Sulowskiemu, Ryszardowi Warchołowi, Marianowi Wolnemu, Adamowi Zalewskiemu i Józefowi Zychowi. Srebrne otrzymali: Jacek Jagieła, Rafał Jędrysiak, Łukasz Konieczny, Janusz Kowalik i Zbigniew Tałajczyk, a Brązowe otrzymali: Paweł Gala, Piotr Gala, Łukasz Izdebski, Tomasz Jarzębski, Piotr Morawiec, Andrzej Murawski, Andrzej Szczypior, Marcin Szewczyk, Tomasz Wujec i Tomasz Żurek.

Przyznano także odznaczenia Ludowego Zrzeszenia LZS. Odznaczenie Zasłużony działacz LZS zostało przyznane Marianowi Wolnemu. Złote odznaczenia LZS przyznano: Andrzejowi Szczypiorowi i Tadeuszowi Janasowi, Srebrne otrzymali: Jan Janas, Piotr Rychel, Bogdan Borkowski, Mateusz Pełka, Tomasz Wujec, Łukasz Izdebski, Henryk Tasarz a Brązowe otrzymali – Piotr Kott, Tomasz Izdebski, Piotr Jędrysiak, Robert Pabiś, Albert Wypych, Tomasz Marchwiński, Jakub Chwist, Jakub Skoczylas, Karol Pełka, Martin Gierich.

Zarząd klubu nie zapomniał także podziękować za wsparcie dla Urzędu Gminy Miedźno składając symboliczne podziękowania na ręce Wójta Gminy Miedźno, Piotra Derejczyka. Podziękowaniami uhonorowani został także Jarosław Szczęsny, Rada Wojewódzka Zrzeszenia LZS w Katowicach oraz Starostwo Powiatowe w Kłobucku.

Pamiątkowe, dedykowane medale  okazji jubileuszu 50 – lecia K.S. Grom Miedźno otrzymali: Piotr Derejczyk – Wójt Gminy Miedźno, Henryk Kula – Wiceprezes Śląskiego Związku Piłki nożnej, Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Artur Szymczyk – Wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Prezes Podokręgu Częstochowa, Jarosław Bryś - Wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Prezes Podokręgu Zabrze,  Jarosław Szczęsny – Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Zdzisław Bęben – Przewodniczący Rady Gminy Miedźno, Henryk Kiepura – Starosta Kłobucki, Grzegorz Garbaciak – Przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS w Kłobucku, Zespół Szkolno Przedszkolny w Miedźnie, OSP Miedźno, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Miedźnie, Marian Wolny, Andrzej Bodziachowski, Brukarstwo Tomasz Wujec, Damian Sieja, Tomasz Rogula, Intergal Paweł Gala, Gallmet Piotr Gala, Adrian i Michał Miarkowie – Miarka prace ziemne, Prybud S.C., Grzegorz Skrzypczyk – PPH Gamis, Stacja Paliwa A. Chajdas i wspólnicy, Dawid Janas, Paweł Matyja – Kost – Bet, Wojciech Tałajczyk – Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,  Łukasz Konieczny – Florpol, Jarosław Ligęza – pizzeria LUNA, Kamil Malatyński – Calc Group Sp. z o.o., Urszula Słonina – sklep wielobranżowy „Kolastyna”, Lasota F.H. – Stanisław Lasota, Rafał Leśnikowski – RK Transport, Anna Zatoń – ZA Kancelaria Księgowa.

Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólne wspominanie minionych lat. Nie zabrakło niezapomnianych historii, anegdot i wspólnego biesiadowania.

Symboliczny tort z okazji urodzin stał się przyczynkiem do wspólnego odśpiewania tradycyjnego „Sto lat”. Poniektórzy już tego szczególnego wieczoru potwierdzili, że będą obecni na uroczystości 100 – lecia klubu.

Raz jeszcze serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc w przygotowaniu uroczystości wszystkim instytucjom i osobom dzięki którym ten wyjątkowy dzień i ta wyjątkowa uroczystość mogła się odbyć.

Piątkowa uroczystość była drugą częścią oficjalnych obchodów jubileuszowych. Przypomnijmy, że z końcem sierpnia został zorganizowany piknik sportowy.

 

O jubileuszu można przeczytać także: https://slzpn.pl/slaski/zpn/aktualnosci/7308/jubileusz-klubu-sportowego-grom-w-miedznie-obchodzono-jak-na-50-latka-przystalo

 

zdjęcie: Dorota Dusik - Komisja Medialna Śląskiego Związku Piłki Nożnej


‹ Poprzednia Następna ›
Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.

Dodaj komentarz